کلاس های آنلاین

درباره کشور فیلیپین

  
 
فیلیپین کشوریست آسیایی که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام، بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام، قرار گرفته‌ است. 
فیلیپین از سدهِ ۱۶ تا ۲۰ مستعمره اسپانیا و در نیمه اول سده بیستم مستعمره آمریکا بود. این کشور در سال ۱۹۴۶ از آمریکا استقلال  یافته و روز ملی آن دوازدهم ژوئن می باشد. 
فیلیپین از سال ۱۵۶۵ تا ۱۸۹۸ مستعمره کشور اسپانیا بود و نام این کشور نیز از نام پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم گرفته شده‌است.
نام اصلی فیلیپین در ابتدا las islas filipinas بوده به معنی «جزایر فیلیپ».
 
 
جغرافیای فیلیپین
 
این کشور از ناحیهٔ شمال غربی با تایوان و چین، از ناحیه شمال شرقی با ژاپن، از جنوب با اندونزی و از جنوب غربی با مالزی، تایلند و سنگاپور همسایه است و شرق آن را دریای فیلیپین و غرب آن را دریای چین جنوبی فرا گرفته‌است. مجمع الجزایر فیلیپین از شمار بسیار زیادی جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده‌است که بر روی هم 300 هزار کیلومتر مربع (تقریبا کمتر از یک پنجم خاک ایران) وسعت داشته که بیش از نیمی از خاک آن را جنگل فرا گرفته‌است. این جزایر که تعداد آنها تقریبا به 7107 جزیره می‌رسد عموماً در سه گروه بزرگ طبقه‌بندی می‌شوند، این سه مجمع‌ الجزیره عبارتند از: لوزون، میندانائو و ویسایاس.
دو جزیره لوزون و میندانائو مجموعاً 66٪ کل مساحت فیلیپین را شامل می‌شوند. از 7107 جزیره فیلیپین فقط 100 جزیرۀ آن مسکونی می باشد که در این بین فقط 11 جزیره به صورت عمده جمعیتی ساکن داشته و همچنین فقط 2770 جزیره دارای نام خاص هستند. کشور فیلیپین بطور کلی در محاصره آب‌های اقیانوس آرام و دریای چین جنوبی قرار دارد، وسیع‌ترین دریاچه‌های آن عبارتند از: لاگونا در غرب جزیره لوزون و تاآل در مرکز آن. دو دریاچه لانائو و دریاچه سوریاگو نیز در جزیره میندانائو قرار دارند. بزرگترین رودهای این کشور شامل کاگایان و پاکساهان در جزیره‌های لوزون و رودهای پالانگی و آگوسان در جزیره میندانائو واقع شده و جریان دارند. مرتفع‌ترین قله آن کوه آپو به ارتفاع 2945 متر می باشد.
 
 
مردم فیلیپین
 
جمعیت فیلیپین طبق آمارهای اعلام شده در سال ۱۹۸۷ میلادی، ۵۷.۴ میلیون نفر بود. با نرخ رشد جمعیت حدود ۲.۴ درصد در سال، جمعیت این کشور در سال ۱۹۹۵ میلادی به ۶۸ میلیون نفر  و در سال ۲۰۰۰ میلادی با نرخ رشد ۲.۳ درصد، جمعیت این کشور به ۷۸ میلیون نفر افزایش یافت.
اکثریت نژادی این کشور را «ماله ها»، باقی آن را «چینی ها»، «آمریکایی ها» و «اسپانیایی ها» تشکیل می‌دهند.
 
 
فرهنگ مردم فیلیپین
 
بنیاد فرهنگ فیلیپینی تأثیرات ابتدایی خود را از سنت های اقوام و گروه های بومی مناطق گوناگون بر گرفته است که آنها شامل تاگالگ ها، ایلوکانوها، ویسایاس ها، بیکولانو ها  و ... می باشد. اگرچه همچنین تأثیرات عمیق فرهنگهای چینی، اسپانیایی و آمریکایی نیز به وضوح مشهود می باشد.
 
 
تأثیرات فرهنگ چینی
 
 
تأثیرات چینی ها در فرهنگ فیلیپین بطور آشکار و بیشتر در روش آشپزی  و خوراک دیده میشود. رواج و استفاده از انواع نودل ها (که بومی ها مامی می نامندش) و خوراکهای گوشتی شبه چینی، خود دلیلی مستند از تأثیر این فرهنگ قدیمی بر فرهنگ فیلیپینی به حساب می آید. اقتباس های زبانی و به ندرت استفاده از نام ها و القاب چینی در فیلیپین از دیگر تأثیرات فرهنگی چینی ها بر فرهنگ مردمان فیلیپین می باشد.
 
 
 
 
تأثیرات فرهنگ اسپانیایی       
تأثیرات فرهنگی اسپانیایی ها در فرهنگ فیلیپین بطور عمده برگرفته شده است از  فرهنگ کشورهای مکزیک و اسپانیا که در نتیجه بیش از ۳۰۰ سال حکومت استعماری اسپانیا بر فیلیپین است. این تأثیرات فرهنگ اسپانیایی ها بوضوح در قالب آداب و رسوم اجتماعی و در جشنواره ها و فستیوالهای مذهبی مشاهده می شود. حاکمیت اسپانیا بر فیلیپین باعث شد که ۹۰٪ مردم این کشور مسیحی و کاتولیک شوند. با مهاجرت گروه‌های مختلف مردم اسپانیایی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی فرهنگ این کشور شباهت های زیادی به کشورهای لاتین پیدا کرده و زبان‌های محلی آنان نیز تحت تأثیر کلمات اسپانیایی قرار گرفته است. واضح ترین میراث اسپانیایی ها را می توان رواج وسیع نام های خانوادگی اسپانیایی بین مردم دانست که این ویژگی، فیلیپینی ها را از دیگر مردم آسیا جدا ساخته است.
 
 
 
تأثیرات فرهنگ آمریکایی
تأثیر فرهنگ آمریکایی ها در فیلیپین  اخیراً حاصل شده  که شاید تنها کمی بیشتر از یک قرن باشد. به رسمیت شناختن زبان انگلیسی در قانون اساسی به عنوان زبان رسمی کشور و گسترش استفاده عموم از زبان انگلیسی، بزرگترین میراث آمریکایی ها برای مردم فیلیپین است. در حال حاضر محبوبترین ورزش نیز در فیلیپین بسکتبال  می باشد که اکثریت مردم، آنرا ورزش ملی فیلیپین  می دانند.
همچنین تقلید گسترده از دیگر آداب آمریکایی ها بخصوص در نسل جوان فیلیپین، انتقادات فراوانی را به همراه داشته است به گونه ای که منتقدین زیادی آن را معضل فرهنگی نامیده اند. به طور مثال گوش کردن به موسیقی های آمریکایی، انجام رقص به سبک آمریکایی ها، تماشای فیلم ها و پرستش بازیگران و خوانندگان زن و مرد آمریکایی از علاقه مندی های خاص بسیاری از جوانان فیلیپینی می باشد.
 
 
زبان رسمی کشور
 
زبان رسمی کشور فیلیپین انگلیسی می باشد.
مردم در فیلیپین عمدتا به زبان انگلیسی و یا تاگالوگ صحبت می‌کنند و طبق آخرین تغییرات در قانون اساسی در سال ۱۹۸۷ میلادی، دو زبان تاگالوگ (فیلیپینو) و زبان انگلیسی زبانهای رسمی کشور می باشند. تمامی مردم فیلیپین از اول ابتدایی و حتی در مهد کودک ها تا دانشگاه می بایست تمامی کتاب ها و دروس را  به زبان انگلیسی خوانده و فرا بگیرند. فیلیپین با توجه به رتبه بندی کشورهای انگلیسی زبان از لحاظ جمعیتی، سومین کشور انگلیسی زبان دنیا می باشد و بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط کامل و کافی را دارند. در حدود ۱۷۰ نوع زبان و گویش محلی در این مجمع الجزایر به کار می رود. بیش از ۳۰۰ سال سلطۀ اسپانیایی ها بر کشور فیلیپین همگام با دیگر تاثیرات، اثرات گسترده ای نیز بر زبان تاگالوگ گذاشته بطوری که لغات بسیاری از زبان اسپانیولی (اسپانیایی) در زبان تاگالوگ وارد شده و به صورت روزمره استفاده می گردد. استفاده از زبان اسپانیولی در دوران حکومت آمریکاییها کاملا ممنوع اعلام شد ولی همچنان زبان اسپانیولی از اهمیتهای تاریخی و فرهنگی خاصی برخوردار بوده و استفاده از آن در برخی نقاط فیلیپین کماکان رایج است. طبق آمار سال ۲۰۱۳ میزان با سوادی در میان مردم این کشور ۹۰/۷٪ بوده‌است. 
 
 
ادیان رایج در فیلیپین
 
 
۹۰٪ جمعیت فیلیپین مسیحی بوده که ۸۱٪ آنان کاتولیک و ۹٪ پروتستان می باشند. بقیه مردم که شامل ۱۰٪ از کل جمعیت می‌باشند، بیشتر مسلمانان هستند که اکثراً در جزیره میندانائو و در جنوب فیلیپین ساکن می باشند. در واقع فیلیپین سومین کشور رومن کاتولیک و چهلمین کشور مسلمان دنیا به شمار می آید. حضور دین اسلام در کشور فیلیپین بسیار زودتر از مسیحیت بوده است ولی با هجوم ارتش اسپانیا و سلطه آنان، به سرعت ساخت کلیساها و ترویج مسیحیت همراه با اعمال زور نیروهای اسپانیایی آغاز و تأثیر به سزایی در روند دینی کشور به جای گذارد.
هر ساله فیلیپینی ها در تمام نقاط کشور بابرگزاری جشن های متعدد مذهبی که در زبان محلی به آن باریوفیستا می گویند، قصد در حفظ تقدس شهرها، روستاها و حوزه های وابسته به آنان را دارند. مراسم و جشن های مذهبی یاد شده همگی با هماهنگی و همکاری کلیساها و اکثراً در خیابان ها و به صورت نمایش های با شکوه همراه با آتش بازی و پایکوبی و مسابقات رقص، زیبایی و مد و ... برگزار می گردد.
 
 
آب و هوا و فصول
 
آب و هوای فیلیپین گرمسیری دریایی با رطوبت زیاد است و این کشور در طول سال همواره با طوفان و باران‌های موسمی روبروست که به خاطر همین باران‌های سیل آسا، تقریباً ۷۰٪ این جزایر را جنگل‌های سرسبز استوایی فرا گرفته‌است. دمای هوا بین ۲۰ تا ۴۰ درجه متغیر است و رطوبت نیز از ۳۶٪ تا به ۹۰٪ هم می‌رسد. وقوع زمین‌لرزه در این جزایر پدیده‌ای معمولی به شمار می‌آید.
 
فصل گرم و خشک یا "تابستان" که شروع آن ماه March و در ماه May به اتمام می رسد
 
 
 فصل بارندگی که از ماهJune آغاز و در ماه November خاتمه می یابد
 
 
فصل خنک که از ماه December شروع و تا ماه February ادامه دارد
 
 
منبع: ویکی پدیای فارسی
عکس های پایانی از: یاشا شیرانی